Warsztaty edukacyjne ,,Szkoły Dialogu” w LO w Dukli cd.

29-11-16 Jarosław Drobiniak 0 wpisów

DSC_0287.JPG Druga część warsztatów edukacyjnych ,,Szkoły Dialogu” w LO w Dukli odbyła się w dniach 17-18.11.2016 r. Ponownie odwiedzili nas edukatorzy Katarzyna Niewczas i Franciszek Bojańczyk z Fundacji Forum Dialogu w Warszawie.
Tym razem zajęcia nie były już takie bezstresowe, a poprzedzone wytężoną pracą grupową i indywidualną grupy młodzieży Klubu Historycznego im. AK.

Aby podołać wyznaczonemu zadaniu jakim będzie wycieczka historyczna dla współczesnych mieszkańców Dukli po przedwojennym miasteczku- Sztetlu zamieszkałym przez Polaków, Żydów i Rusinów, młodzież założyła swoją ,,tajną’ grupę na Facebooku w celu szybkiej komunikacji i przepływowi informacji. Nieocenianą wręcz pomocą i inspiracją był dla młodzieży prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej ,, Sztetl” Dukla, Pan Jacek Koszczan, który służył nam swoją wiedzą, zgromadzonymi materiałami i doświadczeniem, a także gościnnością i możliwością oglądnięcia zgromadzonych przez niego materiałów archiwalnych. Uczniowie, dzieląc się zadaniami, wykonali dużą pracę. Czytali dostępne publikacje o przedwojennej Dukli, rozmawiali ze starszymi jej mieszkańcami, świadkami historii, zbierając wspomnienia, odwiedzili Urząd Miasta i Gminy, aby przeglądnąć akty metrykalne zaślubin, zgonów i urodzin od 1915 roku do lat pięćdziesiątych XX wieku. Ze zgromadzonych materiałów przygotowaliśmy plan wycieczki. Pierwotny plan zakładał oprowadzenie po Dukli naszych edukatorów, którzy mieli służyć nam radą dotycząca szczegółów technicznych wycieczki. Niestety, miasto w ,,krainie wiatrów” uniemożliwiło nam wyjście w teren, mimo ciepłych okryć… Poradziliśmy sobie z tymi niedogodnościami, przeprowadzając wycieczkę po wirtualnej Dukli, wykorzystując najnowsze technologie medialne. To zainspirowało nas do znalezienia alternatywnego wyjścia, gdyby pogoda spłatała nam podobną niespodziankę w dniu 04.12.2016 r.
W drugim dniu warsztatów młodzież dowiedziała się o życiu współczesnego Izraela, o jego powstaniu, codzienności, odmienności, zwyczajach i kulturze. Rozmawiano o tolerancji, ksenofobii, schematach, uprzedzeniach, odmienności i różnorodności wśród ludzi. Rozważano te pojęcia nie tylko teoretycznie, lecz również podczas ciekawych zajęć praktycznych i wówczas zauważaliśmy u siebie różnego rodzaju zahamowania…, które i nas samych zdziwiły…
Tego rodzaju zajęcia nie tylko uczą wyrozumiałości dla odmienności poglądów, upodobań, wierzeń czy obyczajów, ale również szacunku dla innego człowieka, rozumianego jako wyrozumiałość i życzliwość dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale to, co akceptujemy w imię demokratycznej wolności.
Już dziś zapraszamy na przygotowana przez nas wycieczkę po dawnej Dukli, która odbędzie się 04.12.2016 r. i która przywróci nam czas utracony naszej Małej Ojczyzny.

Opiekun Klubu Historycznego im. AK
Jolanta Wojdyła

Share

Napisz komentarz