Żyliśmy razem przez wieki

14-12-16 Jarosław Drobiniak 0 wpisów

„Żyliśmy razem przez wieki”
Spacer multimedialny śladami dukielskich Żydów
zorganizowany przez
Klub Historyczny im. AK

 

fb_20161213_23_05_47_saved_picture11 grudnia 2016 r. w sali dawnego kina ,,Promień” w Dukli odbyła się wirtualna wycieczka po nieistniejącej już dziś Dukli : śladami dukielskich Żydów.
Wycieczka, przygotowana przez licealistów LO Dukla, członków Klubu Historycznego im. AK, działającego w naszej szkole, była efektem projektu edukacyjnego prowadzonego wspólnie z Fundacją Forum Dialogu Między Narodami z Warszawy i dzięki wsparciu merytorycznemu Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej Sztetl Dukla i jego prezesa p. Jacka Koszczana.


Zaplanowany w terenie spacer po mieście, wyniku niesprzyjającej pogody przeniesiono do sali widowiskowo-kinowej w Dukli . Naszymi gośćmi byli nie tylko rodzice, dziadkowie i znajomi członków Klubu Historycznego, ale przedstawiciele władz miasta w osobie Burmistrza Dukli pana Andrzeja Bytnara, Sekretarz p. Haliny Cycak, redaktor naczelna DPS -u p. Krystyny Boczar-Różewicz, dyrektorzy ZSnr2 w Dukli: p. Jan Drajewicz i Arkadiusz Twardzik, ks. Proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich Roman Jagiełło, Prezes Stowarzyszenia ,,Czyń Dobro, Mimo Wszystko”- p. Kamila Bogacka, Pani Aleksandra Sandra hr. Tarnowska, przedstawiciel PCEN w Krośnie p. Jolanta Śnieżek, historycy krośnieńscy: dr Ewa Bereś i Beata Wygonik- Wronka oraz duklanin p. Jerzy Możdżan, autor książek historycznych.
Ta prelekcja to efekt 16 godzinnych warsztatów edukacyjnych i wielogodzinnej pracy członków klubu podzielonych na grupy zadaniowe, której celem było wypełnienie luki w pamięci o nieistniejącej już dziś , a jakże licznej społeczności żydowskiej i przyczynach niespotykanego i jedynego w dziejach świata zjawiska jakim był Holokaust.
Uczniowie Klubu Historycznego im. AK dzięki tym warsztatom odkryli zapomnianą historię własnej miejscowości , a poprzez osobiste spotkania ze świadkami historii zbudowali most międzypokoleniowy ożywiający ,,zasypane niepamięcią miasto- nasze dukielskie Pompeje”.
Liderzy grup, a jednocześnie prelegenci ; Gabriela Szymańska, Patrycja Majer, Katarzyna Makoś, po słowie wstępnym opiekuna klubu Jolanty Wojdyły, przedstawiły historię przedwojennej Dukli, miasta w 74% wyznawców religii mojżeszowej. Klimat wieczoru podtrzymała piosenka Agnieszki Osieckiej ,,Miasteczko Bełz” w wykonaniu Kasi Makoś, a dokumentacją filmową zajmowali się Patryk Gazda i Przemysław Żołobowicz.
Po prezentacji ks. Roman Jagiełło i hr. Tarnowska oraz zebrani goście dzielili się swoimi wrażeniami, wyrażali podziękowania dla organizatorów , robili pamiątkowe zdjęcia.
Członkom Klubu Historycznego im. AK pozostała satysfakcja ze spotkania i wiedza, która będą dzielić się z innymi. Dla mnie, jako opiekuna projektu, najbardziej satysfakcjonujące jest stwierdzenie młodzieży, ze od teraz inaczej widzą swoje miasto…

Opiekun Klubu Historycznego im. AK
Jolanta Wojdyła

Share