Wrzesień pamięci

17-09-17 Jarosław Drobiniak 0 wpisów

Wrzesień to szczególny miesiąc w pamięci i historii Polaków. Tym razem wspominając tamten tragiczny czas proponujemy wyświetlić uczniom film.

Film „Kiedy przyjdą podpalić dom” opowiada o genezie II wojny światowej, wspólnej inwazji nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, okupacyjnym terrorze ze strony dwóch totalitarnych reżimów, eksterminacji polskich elit, zbrodni Holokaustu, ale także walce polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – największej tego typu struktury zarówno cywilnej jak i militarnej w dziejach, tragedii Powstania Warszawskiego w 1944 roku, a potem pozornym wyzwoleniu i przejmowaniu władzy przez komunistów.

Wymowne są dane przedstawione na końcu filmu: 5,5 mln zabitych, w tym 2,8 mln polskich Żydów, prawie połowa przedwojennego terytorium utracona na rzecz Związku Sowieckiego, prawie czterdziestoprocentowy spadek potencjału ekonomicznego, zniszczenie lub grabież połowy dóbr kultury. Tylko w samej Warszawie w gruzach znalazło się 85% miasta.

W najbliższym czasie zaproponujemy grę edukacyjną dotyczącą II wojny światowej.

 

Stanisław Kalita

Share