Wędrowaliśmy niebieskim szlakiem

28-09-18 Jarosław Drobiniak 0 wpisów

28 września nasi uczniowie obrali kierunek na jeden z najpiękniejszych przełomów Wisłoka zwany „Bramą Frysztacką” i zameldowali się w Czarnorzecko – Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.  Pierwszym celem wycieczki był naziemny schron kolejowy w Stępinie. Przeszliśmy trasę zwiedzania i dowiedzieliśmy się m. in, że w dniach 27–28 sierpnia 1941 roku na terenie kwatery w Stępinie doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim. Kolejnym punktem naszego wyjazdu było przejście piesze na trasie Jazowa – Rezerwat Herby – Rzepnik. W szczytowej partii malowniczych wzniesień zobaczyliśmy liczne skałki piaskowców istebniańskich – zwane “Herbami” i podziwialiśmy piękny widok na Oparówkę i Wysoką Strzyżowską.

Przy pięknej pogodzie z gatunku tych wymarzonych przeszliśmy kilkanaście kilometrów i dotarliśmy do ostatniego punktu naszej wyprawy, czyli do cerkwi w Rzepniku. W krajobraz cerkwi pw. św. Paraskewy wpisał się sędziwy, bo ponad 500-letni, bezszypułkowy dąb „Jagiellon”, który został uznany za pomnik przyrody i pozostaje pod ochroną prawną.

   Opiekunowie: Małgorzata Kusiak, Krzysztof Belczyk, Mariusz Głód

Share