3A szlakiem Romea i Julii

31-05-18 Jarosław Drobiniak 0 wpisów

W dniach od 23 do 27 maja, klasa 3a Gimnazjum w Dukli, pod opieką wychowawcy Sławomira Chłopeckiego oraz nauczycielki języka angielskiego, Agnieszki Karwacz, wybrała się na wycieczkę do Włoch.
Młodzież w godzinach popołudniowych wyruszyła w 16 godzinną trasę, która prowadziła m.in. przez Wiedeń oraz malownicze Alpy. Po wyczerpującej jeździe dotarła do pierwszego celu podróży- Padwy- czyli miasta, które wykształciło wiele wybitnych umysłów. Spacer po zabytkowych uliczkach rozpoczął się na placu Prato della Valle, gdzie wśród 78 posągów zasłużonych mężów, młodzież mogła zobaczyć wizerunki Polaków- Stefana Batorego oraz Jana III Sobieskiego. Następnymi punktami wycieczki były m.in. kościół św. Justyny, uniwersytet, bazylika św. Antoniego, gdzie znajdują się jego relikwie, oraz baptysterium przylegające do padewskiej katedry, które zachwyca słynnymi freskami wykonanymi przez Giusto de’ Menabuoi. Po pełnym estetycznych doznań dniu, wyczerpani gimnazjaliści wraz z opiekunami udali się do hotelu, gdzie czekała na nich obiadokolacja składająca się z regionalnych potraw.
Z samego rana dnia następnego, młodzież z Dukli wyruszyła do Werony, czyli miasta, które zasłynęło dzięki słynnemu dramatowi Williama Szekspira pt ,, Romeo i Julia”. Zwiedzanie rozpoczęła od trzeciego co do wielkości amfiteatru w Europie, wzniesionego w I wieku n.e., gdzie niegdyś odbywały się walki gladiatorów. Następnie, wędrując marmurowymi uliczkami Werony, uczniowie mogli zobaczyć dom Romea oraz balkon Julii, czyli jeden z najbardziej znanych włoskich zabytków. W Weronie podczas przerwy na krótki odpoczynek i zakup pamiątek, uczniowie byli świadkami wzruszającego wydarzenia, oświadczyn jednego z uczestników wycieczki ze Śląska. Kolejnym punktem podróży było zwiedzanie Sirmione, czyli miejscowości położonej nad jeziorem Garda oraz znajdującego się tam zamku rodziny Scaglierich, z którego roztacza się panorama na piękne zabytkowe kamieniczki oraz największe włoskie jezioro. Po zakończeniu programu dnia drugiego, nadszedł czas na zakwaterowanie się w hotelu, znajdującego się w Lido di Jesolo. Po posiłku opiekunowie zabrali młodzież na znajdującą się tuż obok hotelu piaszczystą plażę, gdzie z racji pięknej pogody możliwa była pełna śmiechu i radości nastolatków kąpiel w Morzu Adriatyckim.
Trzeciego, ostatniego już dnia wycieczki, na młodych podróżników czekał rejs tramwajem wodnym i piesze zwiedzanie Wenecji. Uczniowie dukielskiego gimnazjum mogli zobaczyć takie zabytki jak Pałać Dożów, Most Westchnień, Most Rialto oraz Plac św. Marka wraz z Bazyliką, gdzie pochowany jest ewangelista, i z których słynie Wenecja. Po zakończeniu programu z przewodnikiem, młodzież miała czas wolny. Każdy mógł na własną rękę pozwiedzać i zagubić się w urokliwych weneckich uliczkach. Jedni wykorzystali ten czas na dokładne poznanie wszystkich zakątków miasta, inni wybrali rejs słynną gondolą, a jeszcze inni postawili na odwiedzenie włoskich kawiarenek i restauracji, czyli zapoznanie się z Włochami od strony kulinarnej.
Po wyczerpującym dniu nadszedł czas na powrót do Polski, gdzie po całonocnej podróży w godzinach popołudniowych, wszyscy bezpiecznie dotarli do domów, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

Uczennice Kornelia Magos, Martyna Jakieła
Wychowawca Sławomir Chłopecki

Share